Influencer turundus 101: kõik, mida sa sisuloojate kohta teadma pead

Kuidas brändiga sobivad influencerid välja valida, kuidas läheneda, kas neile võib toodetes tasuda ja mida vastu oodata? Kogusime kokku üle kahekümne kõige olulisema influencer turunduse nõuande ja vastasime nende abil seitsmele enimlevinud küsimusele. Loe järjest või liigu otse huvipakkuva küsimuse juurde! 👇

1. Milline on influencerite roll brändi turundusstrateegias?
2. Kuidas tuhandete kasutajate seast sobivad sisuloojad välja valida?
3. Kuidas influencerile läheneda?
4. Kuidas tasustada koostööd influenceriga?
5. Milliseid koostöövorme kasutada?
6. Millised on levinud vead, mida vältida?
7. Kuidas hinnata koostöö tulemuslikkust?

 

1. Milline on influencerite roll brändi turundusstrateegias?

Mõjutajaid saab edukalt kaasata tarbija teekonna igas faasis – oluline on teadvustada oma eesmärke, läheneda sisuloojale läbimõeldult ning valida õige koostöövorm.

Uue või tundmatu toote puhul tekitavad esimesed postitused eelkõige teadlikkust ja huvi. Järgmises faasis on sisulooja eesmärgiks tarbija veenmine: toote tutvustamine, oma kogemuse jagamine ja jälgijate küsimustele vastamine. Tarbija teekonna lõpus, kui ostuvalmidus on olemas, saab sisulooja jagada sooduskoode või konkreetset viidet, kust toodet osta (call to action).

Viimane on tõenäoliselt ka üks peamiseid valdkondi, millele Instagram ise tulevikus keskendub: näiteks Shopify platvorm juba pakub võimalust pildil olevad tooted ära märkida ja otse Instagramis ostelda.

 

2. Kuidas tuhandete kasutajate seast sobivad sisuloojad välja valida?

Kõige mõistlikum on esmalt üle vaadata need kasutajad, kes su brändiga juba aktiivselt suhtlevad: kui neile su toode meeldib, on nad tõenäoliselt valmis ka koostööks. Samal põhjusel suudavad nad luua sisu, mis on siiras ja läheb nende jälgijatele korda. Veel enam – kui sisulooja teeb sinu brändiga koostööd pikemalt kui vaid ühe kampaania raames, näitab ta, et ta tõesti kasutab ja väärtustab sinu tooteid.

Kui aga alles alustad influencer turundusega või soovid oma sisuloojate baasi laiendada, pakume välja kolm sammu, kuidas tuhandete kasutajate seast need õiged üles leida:

1. Filtreeri demograafiliste näitajate põhjal: sugu, vanus, asukoht jt

Võimalik, et demograafilised piirangud ei ole sinu jaoks relevantsed. Teisalt – kui tegemist on premium meigibrändiga, tasub protsessi lihtsustamiseks mehed ja väga noored kohe välistada. Ehk tasub sihtida vaid suurlinnade elanikke? Sina ise tunned oma sihtgruppi kõige paremini.

2. Filtreeri tulemusnäitajate põhjal: levik (reach), kaasatus (engagement) jt

Jälgijaskonna suurus on ilmselgelt oluline. Küll aga on kõrge jälgijate arv tihtipeale saavutatud erinevate häkkide abil, mis tähedab, et loodav sisu ei pruugi jälgijatele tegelikult korda minna. Seega on väga-väga oluline vaadata ka kaasatuse määra. Ka kommentaaride sisu annab tihtipeale selgust, kas sisulooja ümber on moodustunud ühtehoidev community või on enamik kommentaare stiilis „cool post“. Lisalugemiseks: põhjalik artikkel, kuidas hinnata influenceri jälgijaskonna kvaliteeti.

3. Filtreeri huvide, väärtuste ja story põhjal

Huvide põhjal saab kasutajaid filtreerida enamikel influencerite platvormidel, sobivate väärtustega mõjutajate leidmine on ajamahukam. Ometi on see kõige olulisem samm. Sinu kõige olulisem ülesanne on leida sisulooja, kelle lugu sobib sinu brändiga. Vastasel juhul mõjuvad koostööpostitused kommertsliku ja ebausutavana ning ei oma soovitud mõju.

 

Hea näide brändi ja sisulooja väärtuste sobivusest.

3. Kuidas influencerile läheneda?

1. Loo side ja tekita usaldusväärsus

Sisuloojad on heldemad nende vastu, kes neile päriselt meeldivad. Seega loo hea toode 🙂 ja alusta juba varakult suhte loomisega: ole aktiivne, kommenteeri, vasta storydele. Nii õpid sisuloojat tundma, mis tuleb kasuks järgmisel sammul. Samuti annab see aega aru saada, kas tegemist on sinu brändiga sobiva influenceriga.

2. Kompa, kas sisuloojal on koostööks huvi

Esimeses kirjas on oluline näidata, et oled mõjutaja sisuga kursis – “Meile väga meeldis su viimane postitus, kus sa … ja mõtlesime, et ehk võiks sulle huvi pakkuda ka meie …, sest …” – ja tõesti tahad just teda oma kampaaniasse. Eesmärk on teada saada, kas sinu toode üldse sobib antud sisuloojale ning ega ta juba mõne konkurendiga koostööd ei tee. Kindlasti ei tasu siin olla liiga pealetükkiv – kui sisulooja ei ole koostööst huvitatud, siis ta ilmselt ei too brändile ka häid tulemusi.

3. Paku välja konkreetne koostöövõimalus

Kui sisuloojalt on roheline tuli olemas, tasub konkreetsemaks minna. Ehkki lõplik tulemus sünnib koostöös, on brändi esindaja ülesandeks kampaaniaidee välja pakkuda. “Võiks olla konkreetne plaan ja idee, millega sisuloojale läheneda. Mul on olnud ka olukordi, kus bränd tahab koostööd teha, kuid siis ei saagi sellest asja, sest brändil ei ole ka endal kampaania kontseptsioon päris läbi  mõeldud,” selgitab terviseblogija Kirsti Vaikla (@kirstivaikla).

4. Esita selgelt oma ootused ja toote eelised

Brändi esindaja ei saa sisuloojale teha ettekirjutusi sisu osas, kuid ta saab selgitada, mis on toote juures kõige olulisem ja mille poolest see teistest sarnastest toodetest erineb. Hilisema pettumuse vältimiseks tasub ka kokku leppida, mis peab postituses sisalduma: mis peab olema piltidel, millised lingid peavad olema lisatud jm.

 

4. Kuidas tasustada koostööd influenceriga?

Augure leidis oma 2015. aasta uuringus „State of Influencer Engagement“, et ligi 70% brändidest ei maksa oma sisuloojatele. Aastate jooksul on see number tõenäoliselt märgatavalt kahanenud – nii tänu influencer platvormide populaarsusele kui ka sellele, et sisuloojad ise tajuvad oma väärtust üha rohkem.

Kas sisuloojad teevad toodete eest koostööd? Jah, kui sinu toode neile väga meeldib või on nende jaoks väärtuslik. Ei, kui tasuta saadud toodete hind ei kompenseeri selleks tehtavad tööd. Hea sisulooja, kes pühendab fotode, video või teksti loomisele mitu päeva ja isiklikke resursse (kaamera, valgustus, aksessuaarid), väärib korralikku tasu.

Uuringu raport toob välja kuus põhjust, miks sisuloojad brändidega koostööd teevad:

• Kõrgem levik ja jälgijaskonna kasv (55%)
• Võimalus luua kvaliteetset sisu oma jälgijaskonnale (45%)
• Mainekujunduslik mõju, sisulooja usaldusväärsuse tõus (29%)
• Allahindlused, tasuta näidised jt hüved brändilt (25%)
• Võimalus lisaraha teenida (24%)
• Uued kogemused: üritused, reisid jm (22%)

Hinnastamisel ib lähtuda üldlevinud juhisest, et 1 jälgija = 1 sent ehk kui sisuloojal on 5000 jälgijat, võib ta keskmise 10% kaasatuse juures küsida postituse eest 50€. Samas ei ole tegemist raudse reegliga – sisulooja tasu sõltub ikkagi eelkõige jälgijate kaasatusest ning sisu kvaliteedist.

 

 

5. Milliseid koostöövorme kasutada?

• Sisuloome sisulooja enda ning brändi kanalites. Kuna paljud sisuloojad toodavad silmapaistvalt head foto- ja videomaterjali, on see hea võimalus saada brändi sotsiaalmeediasse kvaliteetseid non-corporate visuaale. Teine võimalus on influencerid enda toodetud videosse või pildistamisele kutsuda.

• Sooduskoodid jm müügitoetus. Sooduskoodid ja affiliate on hästi toimiv ja hästi mõõdetav võimalus online müüki tõsta. Sel juhul peaks sisulooja jagama ka oma kogemust või lisama midagi muud isikupärast, et see ei mõjuks n-ö “ostetud” postitusena.

• Toodete testimine, ülevaated (reviews) ja arvamused. See on hea võimalus tuua sisse ka müügitoetuse pool (vaata eelmist punkti) – oma kogemuse lisamine neutraliseerib reklaamiliku mulje.

• Loosimised (giveaways), kus koostöös mõjutajaga jagatakse välja brändi tooteid. See koostöövorm on kasulik mõlemale poolele – lisaks brändi sõnumi edastamisele saavad nii bränd kui ka sisulooja uusi jälgijaid juurde.

• Brändi uudiste ja sisu jagamine. Pikaajalise koostöö puhul võib sisulooja aeg-ajalt teada anda, et brändil on kampaania või uus toode – sel juhul on tegemist juba n-ö brändisaadikuga.

👉 Kui vajad pisut inspiratsiooni, võid piiluda kaht blogiartiklit Promoty kõige ägedamate kampaaniatega: 5 selle suve ägedaimat influencer turunduse kampaaniat ning Esimesed avalikud kampaaniad Promotys.

Mobipunkt kasutab Promotyt nii kampaaniatest teavitamiseks kui ka sisu saamiseks.

 

6. Millised on levinud vead, mida vältida?

• Vale mõjutaja kasutamine või ebasobiva toote pakkumine.
Eestis on kümneid kuulsuseid ja mõned tuntud blogijad, keda laiem avalikkus teab, aga nende kaasamine ei ole alati mõistlik: esiteks küsivad suure jälgijaskonnaga influencerid kõrgemat tasu, teiseks ei pruugi sinu toode nende jälgijaskonnale korda minna. Kuluefektiivsem on vaadata mikromõjutajate poole – eriti nišitoodete puhul.
Samuti ei tohiks koostööpakkumisi saata välja ilma sisulooja senisesse töösse süvenemata – näiteks vegan blogijale lihatooteid saates pälvid kindlasti halvakspanu.

• Puhas tooteinfo või reklaamteksti edastamine.
Kindlasti ära palu sisuloojal edastada tuima reklaamteksti: see ei mõju ehedalt, mistõttu võib jälgijaskond selle pahaselt „reklaampostituseks“ tituleerida ning mõjutaja mõju väheneb. Sisuloojate kaasamise mõte on luua sisu, mitte reklaami. Samuti ei ole sul õigust teha sisu osas ettekirjutisi: kui mõjutajale ei meeldi sinu toode, on tal õigus see välja öelda.

• Sisulooja töö mitte väärtustamine.
Jah – kui sinu toode on sisuloojale väärtuslik, võib ta olla tasuta toodete vm hüvede eest sisu looma. Samas pead arvestama, et kui sisulooja kulutab kvaliteetse foto- või videomaterjali tootmisele mitu päeva, väärib ta ka korralikku tasu. Blogimine on töö nagu iga teinegi – eriti nende jaoks, kes teevad seda täiskohaga.

 

7. Kuidas hinnata influencer turunduse tulemuslikkust?

Levik (reach), meeldimised ja kommentaarid sotsiaalmeedias on mõneti pseudomõõdikud – need annavad küll julgustust ja on indikaatoriks brändisuhete edendamisel, kuid ei väljenda mõju majandustulemustele. Kuidas mõõta infuencer turunduse tasuvust? Sellest kirjutame juba järgmises blogipostituses! 💸

____

 

Sobivate sisuloojate leidmiseks on üks võimalus avaliku kampaania loomine Promotys – sel juhul saavad Promoty enam kui 17 000 Eesti sisuloojat ise kampaaniasse kandideerida, kirjeldades, kuidas nad brändi toodet või teenust oma Instagramis tutvustaksid. Kampaania loomine on tasuta ning maksad vaid nende postituste eest, mis sulle meeldivad.

 

More on the topic