Mikromõjutajad: kes nad on

ja miks nendega koostööd teha?

Influencer turundus on viimase kahe aasta jooksul plahvatuslikult kasvanud. Kui 2017. aastal investeeriti mõjutajatesse Adweeki andmetel 2 miljardit dollarit, siis 2020. aastal kasvab see summa enam kui 10 miljardit dollarit. Mis saab edasi?

Vaadates sotsiaalmeedia ja internetiturunduse turunduse trende, võib julgelt ennustada, et influencer turundus kinnitab brändi strateegia olulise osana üha jõulisemalt kanda:

• 30% kõikidest internetikasutajatest kasutab Adblocki, sealjuures suureneb kasutajate arv jõudsalt. See tähendab, et bänner- ja displayreklaami efektiivsus üha väheneb.

• Sotsiaalmeedia kasutajate hulk kasvab endiselt. Lisaks suhtlemisele ja piltide jagamisele mõjutab sotsiaalmeedia olulisel määral ka meie ostuotsuseid: erinevate uuringute põhjal otsib 70% – 80% tarbijatest enne ostuotsuse tegemist lisainfot sotsiaalmeediast.

• Nii Facebook kui Instagram liiguvad selles suunas, et kasutajad näevad üha rohkem sõprade postitusi ja vähem brändide postitusi. 2018.aasta alguses avalikustatud Facebooki algoritmi muudatus viitab sellele, et brändide jaoks võib tasuta reach täiesti ära kaduda.

Järeldus: mida kõrgemad on hinnad tavapärastes meediakanalites (sh online meedia), seda rohkem on põhjust investeerida mõjutajatesse. Ühe Tapinfluence 2016.aasta case study kohaselt on influencer turundusel 11% kõrgem investeeringu tasuvus (ROI – return of investment) kui tavapärasel displayreklaamil – rääkimata positiivsest mõjust brändi kuvandile. 2018.aastal on see näitaja tõenäoliselt veelgi kõrgem.

 

Sealjuures on kõige kõrgema investeeringu tasuvusega just mikromõjutajad: esiteks on nende postituse tasu kordades väiksem kui miljonite jälgijatega Instagrami kuulsustel; teiseks on mikromõjutaja fännid palju rohkem kaasatud ja neile läheb loodav sisu korda.

Suurim erinevus n-ö „päris“ mõjutajatega ongi see, et mikromõjutajad on ehedad, loovad oma sisu ise ja suhtlevad aktiivselt jälgijaskonnaga. Sel põhjusel suudavad jälgijad rohkem nendega samastuda ning usaldavad neid ostuotsuste tegemise juures.

Mõte mikromõjutajate efektiivsusest võrreldes suurte mõjutajatega võib olla segadusttekitav. Miks teha koostööd kellegagi, kellel on väiksem jälgijaskond?

1. Kõrgem vastuvõtlikkus turundussõnumitele

Mikromõjutajad ei ole staarid, nad loovad oma sisu ise ja neile (enamasti) ei maksta postituste eest.

Nad käivad tööl ja on õhtuti väsinud, treenivad regulaarselt ja vahel libastuvad, jagavad motiveerivaid sõnumeid ja vahel võitlevad motivatsioonipuudusega – just nagu me kõik. Nad suhtlevad oma jälgijatega, vastavad kommentaaridele, jagavad isiklikke muresid ja rõõme.

Mikromõjutajad on justkui sõbrad sotsiaalmeedias, kellega on lihtne samastuda: seetõttu on jälgijad mikromõjutajate turundussõnumitele ka kordades vastuvõtlikumad kui suurte kuulsuste puhul.

 

2. Kõrgem kaasatus (engagement) ja levik (reach)

Mikromõjutajatel on kindlate huvide ja sarnaste väärtustega jälgijad, kes moodustavad  ühtse kogukonna, avaldavad aktiivselt arvamust ja räägivad kaasa. Sel põhjusel on mikromõjutajatel 60% kõrgem kaasatus kui suurtel mõjutajatel.

Tänu jälgijaskonna kõrgele kaasatusele saavad mikromõjutajate postitused parema positsiooni Instagrami algoritmi silmis ning postitused jõuavad suurema osani jälgijaskonnast. Seega – 100K jälgijaga mõjutaja ja (hästi valitud) saja 1K jälgijaga mikromõjutaja potentsiaalne reach on sama, kuid kaastus ja sellest tulenev tegelik reach on kõrgem.

Ja lõppude-lõpuks: kui toode või bränd on (tänu mikromõjutajatele) omandanud vastava staatuse, hakkavad nii teised mikromõjutajad kui ka n-ö tavakasutajad seda vabatahtlikult Instagramis jagama. Seega on tegemist taastootva süsteemiga, mille vilju veel pikalt noppida saab.

 

3. Kõrgem investeeringu tasuvus ja parem sisu

Kui suured staarid võivad ühe Instagrami postituse eest võtta sadu või isegi tuhandeid eurosid, siis mikromõjutajate postituse tasu on märgatavalt madalam ja kampaania tulemused tihti paremad.

Veel enam – ambitsioonikad mikromõjutajad panustavad sisu loomisesse märgatavalt rohkem kui kogenud mõjutajad, et end tõestada ning edaspidigi brändidega koostööd teha. Seega võid väiksema tasu eest saada märgatavalt paremat sisu.

• Lisalugemiseks: Kuidas hinnata influencer turunduse kasumlikkust?

 

 

Kokkuvõtteks: selle asemel, et osta üks postitus ühelt Instagrami kuulsuselt, otsi välja enda valdkonna mikromõjutajad ja tee nendega koostööd. Nii saad väiksema tasu eest kõrgema leviku, rohkem uusi kliente ning parema sisu, mida oma kanalites jagada. Järgmistes postitustes vaatame juba lähemalt, kuidas mikromõjutajad oma turundusstrateegiasse sobitada 😉

P. S. Kui artikkel tekitas mõtteid, küsimusi või tahad teada, kuidas sinu ettevõte võiks influencer turundusega alustada, kirjuta postituse alla kommentaar või võta meiega ühendust – vastame hea meelega!

Bitnami