Promoty sisulooja 101: kuidas olla hea influencer?

Meie käest on niii palju küsitud, kuidas rohkem koostööpakkumisi saada. Selles blogipostituses heidame pisut valgust sellele, kuidas end sisuloojana üles töötada, kuidas brändid sisuloojaid valivad ning kuidas häid koostööpostitusi teha.

I  Kuidas end sisuloojana üles töötada?

Enne, kui brändidega koostööd hakkad tegema, peaks sul olema konto juba n-ö üles-ehitatud: ühtne visuaalne stiil ja ilus feed, piisavalt kõrge jälgijate arv ning kaasatus. “Hakkan rohkem postitama, kui rohkem koostöid saan” on üdini vale suhtumine: sinu Instagrami keskne osa peaks olema sinu loodud sisu, mitte koostööpostitused.

👉 Kaasatus näitab põhimõtteliselt seda, kui palju su jälgijad sinu postitusi like’ivad ja kommenteerivad. Oma kaasatuse protsenti näed Promotyst, kui sisse logid. Kui sa ei ole väga suur influencer, võiks su kaasatuse määr olla vähemalt 10-20%.

1. Tea, millist sõnumit tahad edasi anda

Kui sa oled sotsiaalmeedias aktiivne, on sul tõenäoliselt põhjus, miks sa seda teed: tahad inspireerida inimesi tervislikumalt elama või rohkem saavutama, jagada oma kirge foto- või filmimaailma vastu, jagada ilumaailma lemmikuid või rääkida teemadest, mida peetakse tabuks.

Promoty akadeemias soovitame alustavatel sisuloojatel esimese asjana läbi mõelda, millist sõnumit nad sotsiaalmeedias edasi anda tahavad. Keegi ei jälgi sotsiaalmeedias suvalisi inimesi – me jälgime neid, kes meid inspireerivad ja harivad, kellega suudame samastuda või kes on meile eeskujuks. Neid, kelle sõnum meiega resoneerub.

Seetõttu on oluline läbi mõelda, mis on su keskne sõnum, ning ehitada oma sisu sellele üles. Loomulikult võid oma sotsiaalmeedias jagada kõike, mida oluliseks pead – küll aitab aga oma niši defineerimine ja selle juurde jäämine sarnaselt mõtlevaid inimesi paremini üles leida ning seeläbi oma kontot kiiremini kasvatada. Kui postitad pidevalt samadel teemadel, õpivad su jälgijad sind just neil teemadel kuulama ning sinu soovitusi usaldama – ning seetõttu tahavad just selle valdkonna brändid sinuga koostööd teha.

💭 Miks peaks keegi sind jälgima? Kui sellele küsimusele vastata oskad, oled õigel teel.

2. Loo kvaliteetset ja väärtuslikku sisu 📷

Kui uurisime ühes blogiartiklis Eesti sisuloojatelt, millised on nende olulisimad põhimõtted sisu loomisel, jäi ühe peamise mõttena kõlama “jää iseendaks”.

Räägi sellest, mis su jälgijaid huvitab sind ennast huvitab. Hari oma jälgijaid teemadel, mille kohta sa oled lugenud ning tead rohkem kui teised. Küsi küsimusi ning tunne siirast huvi. Vasta kommentaaridele. Ole haavatav, et jälgijad saaks sinuga samastuda. Räägi asjadest, millest teised ei julge rääkida. Soovita tooteid ja brände, mida sa päriselt kasutad ja armastad. Loo enda ümber kogukond ja teeni oma jälgijate usaldus välja. 

Niisama oluline on fotode kvaliteet. Ka telefoniga saab väga häid pilte teha – oluline on lihtsalt jälgida, et pildistamise hetkel oleks palju valgust ning see langeks poolt, mitte vastu. Katseta erinevaid asukohti, nurki ja poose. Pildistamine on oskus nagu iga teine ning muutub harjutades ainult paremaks. 📈

Teine, veel olulisem oskus on pilditöötlus  lihtsa filtri, valguse lisamise ja värvide korrigeerimisega saab niii palju ära teha! Fotode töötlemiseks on kümneid tasuta rakendusi: Promoty kasutajate lemmik tundub olevat Lightroom, ent palju kasutatakse ka VSCO-d ning Snapseed’i.

3. Ole järjepidev ja tee asja südamega

Influencer’iks saamine ei käi üleöö. Enamike suure jälgijate arvuga kontode taga on kaks-kolm aastat pidevat postitamist, õppetunde ja tagasilööke.  Ole sisu loomisel järjepidev ja tee asja südamega – ainult nii tekib sulle jälgijaskond, kellele su tegemised päriselt korda lähevad.

Selleks, et jälgijate arv vaikselt kasvama hakkaks, tasub postitada vähemalt 3-4 korda nädalas. Mida rohkem häid pilte üles paned, seda rohkem jõuavad need erinevate inimeste explore feed’i ning seda rohkem võid uusi jälgijaid leida. Lisaks tasub olla aktiivne story’des, et jagada oma igapäevaelu ja suhelda jälgijatega vahetumal kujul.

II Kuidas brändidega koostööd teha?

Kui tunned, et sa oled oma niši leidnud, postitad regulaarselt ning sul on jälgijaskond, kellele brändide ja toodete-teenuste soovitamise eest tasu võiksid saada, võid mõelda esimeste koostööpostituste peale.

1. Vali, kellega sa koostööd teed

Viimasel ajal on turundajate seas on üha suurem pahameel selle üle, et sisuloojad võtavad valimatult koostööpakkumisi vastu. Seega – vali, milliste brändidega sa koostööd teed.

Just nagu kogu su sisu, peaks ka koostööd peegeldama sinu põhimõtteid, väärtuseid ning eesmärke. Kui promod ühel hetkel üht ning teisel hetkel teist toodet, väheneb sinu usaldusväärsus ning brändidel ei ole koostööst kasu. Julge öelda ei. Kui sa teed koostööd brändidega, mis sulle päriselt meeldivad ja mille tooteid kasutad, mõjub see siiralt ning toob brändile ka loodetud tulemuse.

2. Tea, kuidas brändid sisuloojaid valivad

Sisuloojate kampaaniasse valimine toimib nii Promoty-taolistel platvormidel kui väljaspool neid suhteliselt sarnaselt: olulised on demograafilised näitajad, sotsiaalmeediaga seotud mõõdikud ning sisulooja sobivus brändiga.

1. Demograafilised näitajad: vanus, sugu, asukoht jm. Enamike brändide esindajad on defineerinud oma peamise sihtgrupi vanuse ja asukoha põhjal: näiteks premium brändid sihivad tavaliselt enam kui 25-aastaseid sisuloojaid ning Tallinnas asuvad söögikohad sihivad pealinnas elavaid sisuloojaid.

2. Sotsiaalmeediaga seotud mõõdikud: jälgijate arv, kaasatus, postituse hind jm. Saladuskatte all võime öelda, et jälgijate arvust olulisemgi on kaasatuse määr – see näitab, et su sisu läheb su jälgijatele korda. Niisama oluline on see, et su hind oleks kooskõlas su jälgijate arvu ja kaasatusega: kuna sinu postituse töötasu peaks brändile vähemalt sama palju rahalist kasu tooma, on postituse hind tahes-tahtmata oluline (eriti väiksemate brändide jaoks).

3. Sisu kvaliteet, story ja sobivus brändiga. See on see, mida konkreetselt numbritesse panna on keeruline: lõpliku otsuse teeb bränd, vaadates sisulooja profiili, sisu kvaliteeti ning väärtuseid. Sisulooja, kes jagab pidevalt pitsa- ja burksipilte, ei sobi fitnessbrändi kampaaniasse – ükskõik kui ilusa motivatsioonikirja ta kampaaniasse kandideerimiseks kirjutab. Samamoodi ei vali bränd kampaaniasse sisuloojat, kes on eelmises postituses konkureerivat brändi kiitnud.

Promotys määrab bränd kampaania loomisel kriteeriumid, milliseid sisuloojaid ta soovib kampaaniasse kaasata (vanus, asukoht, jälgijate arv jm) ning kampaaniasse saavad kandideerida ainult kriteeriumitele vastavad sisuloojad. Seejärel valib brändi esindaja sobivad sisuloojad, võttes arvesse pakutud ideed ning sisulooja seniseid postitusi. 

3. Kampaaniasse kandideerides kirjelda oma ideed

Kui kandideerid Promotys kampaaniasse, lisa alati ka idee, kuidas brändi toodet või teenust tutvustaksid. Idee kirjeldus ei pea olema pikk, ent oluline on välja tuua, miks sa tahad antud brändiga koostööd teha ning millise kampaaniafoto teeksid. Kui oled brändi tooteid varem kasutanud, võid seda kandideerides mainida. Sel juhul saad ka lisada, mida sa brändi juures hindad ja miks seda teistele soovitaksid.

Kuna enamikes kampaaniates on huvilisi rohkem kui kampaaniasse pääseb, tühistavad paljud brändide esindajad automaatselt avaldused, kus ideed ei ole kirjeldatud. Seega suurendab idee välja kirjutamine su tõenäosust kampaaniasse pääseda mitu-mitu korda.  🤫

Idee kirjeldamisega ei tasu ka üle mõelda. Sul ju enamasti on idee, millise foto teeksid – pane see lihtsalt kirja! Kui bränd sulle päriselt meeldib, peegeldub see ka sinu idee kirjelduses ja suurendab kordades tõenäosust, et bränd just sinu välja valib. Seetõttu julgustamegi koostööd tegema just nende brändidega, kes sulle päriselt meeldivad.

 4. Kirjuta siiras ja isikupärane pildiallkiri

Kui tahad, et koostööpostitus mõjuks eheda ja autentsena, püüa pildiallkirja lisada võimalikult palju emotsiooni. Siin on mõned variandid:

• Selgita, milline on sinu suhe brändiga: kas tegemist on uue brändiga, mida esimest korda proovisid, või aastatepikkuse lemmikbrändiga. Kui tegemist on uue brändi või tootega, võid lisada, millised olid sinu esimesed emotsioonid.

Räägi lugu, kuidas antud brändini jõudsid – näiteks “olen alati x probleemiga kimpus olnud ja proovinud mitmeid x tooteid, kuid ei ole leidnud ühtegi, mis mulle sobiks. Nüüd soovitas x mulle x toodet ja…”

• Hari oma jälgijaid: näiteks toiduga seotud postituses võid jagada retsepti, rääkida mõne toitaine kasulikkusest vms.

• Kirjelda oma sõnadega (mitte kodulehelt kopeeritud teksti abil!), mille poolest antud bränd/toode teistest sarnastest erineb.

Hea koostööpostitus ei ole liiga reklaamilik – näiteks postitus, mille sisu on “Circle K-s iga viies kohv tasuta. #circklek #ad”,  on ilmselgelt ostetud postitus ning ei mõju autentselt. Seevastu Kati ehk @queensquare_ jutustab loo, paneb oma jälgijad kaasa rääkima ning tõenäoliselt ka kohvi järgi haarama.

 

Kirjuta nii, nagu sa päriselt brändi oma sõpradele soovitaksid – kui emotsioon on siiras, on seda postitusest näha. Kindlasti pööra tähelepanu ka õigekirjale ja komade õigele kasutamisele, et brändi esindaja sind pärast parandama ei peaks.

5. Küsi postituste eest õiglast tasu

Promotys on sisuloojatel tasu saamiseks kolm varianti: 1) rahaline tasu, 2) tasuta tooted-teenused või kinkekaart ning 3) kombineeritud variant ehk rahaline tasu ja tasuta tooted-teenused.

Soovitusliku rahalise tasu suuruse määrab Promoty algoritm, mis võtab arvesse sisulooja jälgijate arvu ning kaasatuse määra. Tegeliku tasu saab sisulooja kampaaniasse kandideerides ise määrata, võttes arvesse brändi ning plaanitud postitust.

Millist hinda võiks postituse eest küsida? Sisuloojate seas on üldlevinud juhis, et 1 jälgija = 1 sent ehk keskmise 10% kaasatuse juures võiks 5000 jälgijaga sisulooja küsida postituse eest 50€. Samas ei ole see absoluutne reegel: lõppude-lõpuks kujuneb õiglane hind välja sisulooja postituste kvaliteedi ja panustatud aja põhjal. Samuti oleneb see koostöödest — mida harvemini sisulooja koostöid teeb, seda kõrgemat tasu võib ta küsida.

6. Tähista koostööpostitused korrektselt

Nii Reklaamiseadus kui Instagrami enda reklaamipoliitika nõuavad, et sponsoreeritud sisu oleks vastavalt märgistatud. Siia alla kuulub kogu sisu, kus on tasu eest esile tõstetud mõni toode, bränd või ettevõte – ükskõik, kas tegemist on rahalise tasu või tasuta toodete-teenustega.

Seetõttu on ka Promoty kaudu tehtud postitustel a-la-ti kohustuslik #ad kasutamine – ilma selleta ei saa sisulooja postitust kinnitada ega kampaania eest tasu. Kui teed koostöid iseseisvalt, saad sobiva tähistuse muidugi ise valida.

Loe lähemalt: Influencer turunduse legaalsed ja eetilised aspektid

 7. Pea kinni lubadustest ja tähtaegadest

Lõpetuseks üks elementaarne, kuid väga-väga oluline nõuanne: kui sa oled lubanud teatud ajaks postituse teha, siis palun tee. Kui midagi juhtub ning sa ei jõua, anna meile teada – sel juhul oskame arvestada ning saame brändiga läbi rääkida, kuidas toimime – vahel saame kampaaniaid ka pikendada!

Promotys näeb iga kampaania puhul selle tähtaega: vastava kuupäeva õhtuks peaks olema sisu Promotysse esitatud, brändi poolt kinnitatud ning Instagrami postitatud.  Seetõttu ei soovita me sisu esitamist viimasele hetkele jätta – nii võib juhtuda, et brändi esindaja ei jõua su postitust kinnitada ning sa ei saagi kampaanias osaleda. Samuti tasub meeles pidada, et brändide esindajad nädalavahetuseti puhkavad ning sel ajal postitusi ei aksepteeri.

Selleks, et oma lemmikbrändidega koostöid teha, laadi alla Promoty äpp: 

Download on the App Store
Get it on Google Play

Samal teemal: