Kuidas mõõta influencer turunduse tulemuslikkust?

Iga (influencer) turunduskampaania viimane, olulisim samm peaks olema tulemuste analüüs: selle põhjal saab teha kindlaks, millised sisuloojad tõid soovitud tulemusi, ning panna paika järgmise kampaania eelarve.

Kuidas ning milliste mõõdikute abil seda teha? Oleneb eesmärgist! 👇

 

a) Brändi tuntuse tõstmine

Tihti kasutatakse mõjutajaid uute sihtgruppide kaasamiseks: sotsiaalmeedia abil võib jõuda nendeni, kelleni bännerreklaami või välimeedia abil ei jõua. Kui sinu eesmärk on olla nähtav, on sul sotsiaalmeedias kaks põhilist mõõdikut: näitamiste koguarv ja unikaalsete postitust näinud kasutajate arv ehk levik.

Mõõdikud:
• Levik (reach)
• Näitamiste koguarv (impressions)
• Uute külastuste arv kodulehel

Oluline on teadvustada, et sisulooja jälgijate arv ei näita, kui paljudeni postitus tegelikult jõuab – eriti praegu, kui paljudel sisuloojatel on levik märgatavalt väiksemaks jäänud. Hea uudis on see, et kui mõjutajal on Instagramis Business Account or Content Creator Account  (nagu enamikel suurtel influenceritel on), näeb ta eraldi iga pildi näitamisi ja levikut. Seega saab ta enne kampaania algust anda brändile eeldatava postituse leviku ning pärast kampaania lõppu reaalsetest tulemustest screenshoti teha.

Kasutates mõnd influencer turunduse platvormi nagu Promoty, näeb bränd nii postituse eeldatavat levikut kui ka tegelikke tulemusi otse platvormil. Eriti kasulik on see siis, kui kampaanias kaasatakse mikromõjutajaid, kel tihtipeale Business Accounti ei ole.

 

b) Brändi kuvandi edendamine

Mõõdikud:
• Meeldimiste arv (likes)
• Kommentaaride arv ja kvaliteet
• Kaasatuse määr (engagement rate)
• Hind ühe kaasatuse kohta (cost per engagement)
• Uute jälgijate arv sotsiaalmeedias
• Kasutajate poolt loodud fotode arv
 

Kui sinu jaoks on oluline suhete loomine, peaksid keskenduma kaasatusega seotud mõõdikutele. Tihti arvutatakse välja hind ühe kaasamise kohta, mis annab hea aluse eri kanalite või sisuloojate võrdluseks. Kindlasti tasub vaadata ka meeldimiste ja kommentaaride kvaliteeti – see annab tihtipeale selgust, kas kõrge kaasatus näitab huvi sinu brändi vastu või on see saavutatud erinevate häkkidega. 

Kuna kasutajad üldjuhul jälgivad brände, mis neile korda lähevad, on kõnekaks indikaatoriks ka brändi uute jälgijate arv. Seda muidugi juhul, kui jälgijaks hakkamine ei olnud loosis osalemise tingimuseks. 😜

Kui sinu eesmärgiks on sisuloome – kas siis sisulooja enda või brändi kanalites kasutamiseks – on olulisimaks mõõdikuks (kvaliteetsete) fotode arv, kus bränd on märgitud või kus on kasutatud brändi teemaviidet. Twitteris saab automaatselt jälgida ka brändi mainimisi (mentions), Instagramis on see keerulisem.

 

La Muu Instagrami kampaania

 

c) Müügitulu kasv

Mõõdikud:
• Kodulehe külastuste arv
• Tehingute arv ja keskmine väärtus
• Müügitulu kasv
• Investeeringu tasuvus (ROI)

Veebipõhiste toodete puhul on eelkirjeldatud mõõdikute hindamine küllalt lihtne: spetsiaalsete linkide või promokoodide abil saab hõlpsasti mõõta iga sisulooja mõju veebilehe külastustele, tehingute arvule ja müügitulule.  Kuidas seda teha?

 

1) Kasuta UTM tag‘e

Vastava tööriista abil saad veebiaadressile hõplsasti külge panna tag’id, mille abil näed Google Analyticsis tulemusi kampaania, kanali ja meediumi lõikes. Vihjeks: keyword alla võid panna sisulooja (kasutaja)nime – nii näed täpselt, kui palju külastusi või müügitulu on iga sisulooja toonud.

Tulemuseks olev URL on küll suhteliselt pikk ja kohmakas, kuid blogis saab selle hõlpsasti tekstilingi sisse peita ja Instagramis oma profiilile lisada, viidates sellele storys või postituse allkirjas (“Link bios!”).

 

2) Loo spetsiaalsed URLid

Pikkade ja lohisevate veebiaadressite vältimiseks võid teha sisuloojale oma(nimelise) veebiaadressi, mis suunab UTM tag‘idega täiendatud esilehe aadressile. Maandumislehtede põhjal saad samuti Google Analyticsist täpse info, kui palju külastajaid, tehinguid ja müügitulu on iga kasutaja toonud.

Kui Google Analytics tundub hirmuäratav, siis esimese sammuna sobib klikkide mõõtmiseks ka bit.ly. Sisse logides saab luua omanimelise lingi, näiteks bit.ly/promoty – võrreldes suvalise /l8d4qwy lingiga näeb see kordades parem välja ja toob bit.ly enda andmetel kuni 34% kõrgema klikitavuse!

 

3) Loo sisuloojale isiklik maandumisleht

Pikaajalise koostöö puhul võib sisuloojale teha personaalse maandumislehe, kus ta jagab enda kogemust tootega. Konkreetse influenceri nurga alt tehtud maandumisleht kõnetab tema jälgijaid paremini kui ettevõtte tavaline tooteleht – eriti hästi toimib see koos lisatud sooduspakkumisega!

 

4) Kasuta pikslit

Bännerreklaami maailmas on levinud tracking piksli kasutamine, mille puhul lisatakse blogis või kodulehel oleva bänneri peale nähtamatu 1x1px ruut. See on UTM tag’ide lisamisest küll tehniliselt nõks keerulisem, kuid võimaldab mõõta ka näitamisi.

 

5) Loo sisuloojale oma(nimeline) sooduskood

Kui sinu veebipoe platvorm seda võimaldab, on üheks lihtsaimaks võimaluseks luua sisuloojale omanimeline sooduskood. Mida suuremat allahindlust pakkuda saad – kas või lühiajaliselt – seda rohkem on mõjutaja motiveeritud seda jagama!

 

Influencer turundus: Sooduskood M3rili Instagramis

 

Kuidas hinnata mõju offline müügile?

Kõige keerulisem on sisuloojate mõju hindamine offline müügikanalite puhul – eelkirjeldatud võtetest on sooduskoodid ainsad, mida siin otsese mõju mõõtmiseks saab. Korrelatsiooni müügituluga tasub otsida vaid siis, kui paralleelselt teisi turunduskanaleid ei kasutata või ei esine selles mingit muutust – ja isegi siis võib olla teisi faktoreid, mis müüki mõjutavad.

Tegemist on probleemiga, mille lahendamiseks testivad uusi lahendusi praegu nii Google kui ka Facebook (vt vastavalt offline conversion tracking ja Store Visits ads). Paraku tundub, et Eestis need võimalused veel saadaval pole.

 

Kokkuvõtteks

Influencer turundus on viimase paari aasta jooksul läbi teinud meeletu kasvu ja näib, et  tööriistad ei ole sellele veel järgi jõudnud – ise pusides on tulemuste hindamine pisut kohmakas, keeruline ja ebamugav. 

Samas on näha, et valdkond on pidevas arengus ja tulemas on palju põnevaid tööriistu: lisaks eelpool mainitud Google ja Facebooki lahendustele on tekkinud mitmeid influencer turunduse platvorme, mis kampaania statistikast hea ülevaate annavad. Samuti on testimisfaasis otse Instagram ostlemine ja tekkinud on mitmeid moevaldkonna mõjutajatele suunatud tööriistad nagu Snapppt, LIKEtoKNOW.it ja Screenshop.

Ootame põnevusega, mis edasi saab! 

Kui soovid, et kogu kampaania statistika (levik, meeldimiste ja kommentaaride arv) oleks nii postituste kaupa kui kampaania lõikes nähtav ühel platvormil, koli oma influencer turunduse kampaaniad Promotysse! Kampaania loomine on tasuta ning maksad vaid selle sisu eest, mis sulle meeldib.

More on the topic